Czy kolor butelki oleju ma znacznie?

zielona butelka oleju rzepakowego o pojemności 750mlWydawać by się mogło, że najważniejsza jest zawartość, a opakowanie to tylko powierzchowna sprawa, która ma za zadanie ułatwić przechowywanie i użycie danego produktu. Okazuje się jednak, że w przypadku oleju roślinnego zarówno materiał, a przede wszystkim kolor butelki jest niezwykle istotny. Niewłaściwe opakowanie może bowiem zepsuć nawet najlepszą jakościowo zawartość. Wybierając olej rośliny najczęściej zwracamy uwagę na jego rodzaj, termin przydatności do spożycia, a następnie sposób tłoczenia. Mało kto wie, że do tej listy dopisać trzeba byłoby jeszcze opakowanie, a mianowicie to z czego jest wykonana i jaki kolor ma butelka. W dużej mierze wpływa ona bowiem na jakość i trwałość znajdującego się w jej wnętrzu oleju.

Ciemna czy jasna?

Zdrowe tłuszcze stanowią niezbędny składnik odpowiednio zbilansowanej diety. Ich cennym źródłem są oleje roślinne. Zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), chroniące przed chorobami układu krwionośnego i nowotworami oraz duże pokłady witaminy E zwanej witaminą młodości. Nie każdy olej jadalny posiada jednak dokładnie takie same właściwości. Wybierać więc należy te najzdrowsze, czyli olej rzepakowy, z pestek winogron, kokosowy czy na przykład oliwę z oliwek, pamiętając jednak, że nie każdy z nich ma takie samo zastosowanie i nie wszystkie nadają się do smażenia. Aby zachować te najbardziej wartościowe składniki, oleje muszą być nie tylko odpowiednio stosowane, ale również właściwie przechowywane. Wszystkie oleje roślinne są bardzo wrażliwe na światło, które niszczy ich właściwości i pozbawia najcenniejszych wartości odżywczych. Olej należy chronić przed kontaktem z promieniami słonecznymi na każdym etapie od produkcji, poprzez transport, czy przechowywanie w domu. Dlatego powinny być one sprzedawane w ciemnych, najlepiej szklanych butelkach, które nie wchodzą w reakcje z zawartością. Zapobiegnie to również przedwczesnemu jełczeniu oleju. W przypadku Rapso® rozlewanie gotowego oleju w ciemnozielone butelki chroniące przed światłem następuje na miejscu w bezpośrednim sąsiedztwie olejarni. Dzięki temu eliminuje się również konieczność transportu, a tym samym zmniejsza się ryzyko utleniania oleju.

Warto pamiętać

Kolor butelki, który z pozoru wydawać by się mógł poboczną i czysto wizerunkową sprawą, stanowi
w przypadku oleju bardzo ważną kwestię, na którą należy zwrócić uwagę. Opakowanie o ciemnej barwie pozwala zachować wszystkie wartości odżywcze i przedłuża trwałość produktu.

Nie można wpisywać komentarzy pod tym postem.