Produkcja oleju rzepakowego

Zaawansowany proces 

Jakość i wartości odżywcze oleju to wypadkowa wykorzystanych do jego produkcji składników oraz odpowiedniego procesu wytwarzania. Uniwersalny olej rzepakowy Rapso® swoje wyjątkowe walory kulinarne i zdrowotne właściwości zawdzięcza właśnie specjalnie wyselekcjonowanym ziarnom oraz tłoczeniu na ciepło bez ekstrakcji. Wysoka jakość oleju jest wynikiem zachowania odpowiedniego poziomu na każdym etapie powstawania produktu – od uprawy, poprzez sposób produkcji, a na transporcie i opakowaniach kończąc. Ten sam rodzaj oleju, wytwarzany inną metodą ze składników pochodzących z innego źródła, będzie cechował się odmiennymi właściwościami, a co najważniejsze różną zawartością cennych substancji odżywczych.

 Z natury do technologii

produkcja oleju rzepakowegoW przypadku oleju Rapso® wszystko zaczyna się w austriackich gospodarstwach, gdzie w pełnej zgodzie z naturą odbywa się uprawa starannie dobranych gatunków rzepaku wykorzystywanych do produkcji oleju. Najwyższej jakości, specjalnie wyselekcjonowane nasiona poddawane są delikatnemu tłoczeniu na ciepło w temperaturze około 100°C, ale bez ekstrakcji. Uszlachetnianie oleju następuje natomiast w naturalny, fizyczny sposób, bez dodawania jakichkolwiek środków chemicznych. Oddzielenie i usunięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz mętnych zawiesin przeprowadzane jest w specjalistycznej wirówce. Ostatni etap, czyli rafinacja to z kolei zmodyfikowany proces fizycznej destylacji, umożliwiający odseparowanie oleju od wolnych kwasów tłuszczowych bez użycia środków chemicznych. Dzięki temu eliminuje się ryzyko  pozostawania chemicznych substancji w składzie, a co więcej możliwe staje się zachowanie naturalnych wartości oleju – wysokiej zawartości kwasów nienasyconych (ponad 30% złożonych nienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w Rapso® jest przyjaznych zdrowej diecie ) oraz bogatych pokładów witaminy E. W ten sposób uzyskuje się zdrowy olej bogaty w wartości odżywcze, który jednocześnie posiada dłuższy termin przydatności do spożycia (1 rok po napełnieniu butelki) i bardziej neutralny smak oraz zapach. Wpływa na to również sposób przechowywania oraz rozlewania wytłoczonego oleju. Składowany jest on bezpośrednio w sąsiedztwie młyna olejowego w wąskich, wysokich zbiornikach ze stali nierdzewnej, z których przelewany jest wprost do ciemnozielonych, szklanych butelek chroniących zawartość przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Niepotrzebny jest więc transport oleju, a tym samym zmniejsza się ryzyko utleniania gotowego produktu. Dodatkowo nad wysoką jakością oleju czuwa również kontrola jakości, która w szczegółowy sposób przeprowadzana jest na każdym etapie powstawania produktu, a badania prowadzone są w zaawansowanych technologicznie laboratoriach.

Proces produkcji a smak i właściwości

Specjalny proces wytwarzania oleju Rapso® sprawia, że zyskuje on właściwości, które pozwalają na jego bezpieczne podgrzewanie, dlatego bez przeszkód może być stosowany zarówno do smażenia, pieczenia czy gotowania. W połączeniu z neutralnym smakiem i delikatnym aromatem może stanowić uniwersalny dodatek kulinarny o prozdrowotnych właściwościach.