Właściwości oleju rzepakowego

Tłuszcze powinny stanowić jeden z niezbędnych składników zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety. Ich cennym źródłem są oleje roślinne, a wśród nich główne miejsce zajmuje bogaty w wartościowe składniki i zdobywający coraz większą popularność olej rzepakowy. Warunkiem jest to, by był on wysokiej jakości i pochodził ze sprawdzonej produkcji. Odpowiednio wyselekcjonowane nasiona  oraz naturalny, pozbawiony substancji chemicznych sposób pozyskiwania, sprawiają, że olej rzepakowy Rapso®   zachowuje najcenniejsze wartości i stanowi bezpieczny oraz zdrowy dodatek  do przygotowywania różnorodnych potraw.

 Dobroczynne działanie tłuszczy

olej rzepakowy to jedno ze zródeł kwasów omega3

Nasz organizm niezależnie od wieku do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości wartości odżywczych, które w głównej mierze dostarczane powinny być z pożywienia. Aby tak się stało, posiłki powinny być komponowane ze zdrowych, a co najważniejsze różnorodnych produktów. W naszej diecie nie może zabraknąć między innymi tłuszczów, które stanowią główne źródło energii. Co więcej, są one niezbędne podczas syntezy niektórych witamin, jak A, D, E i K, które rozpuszczalne są w tłuszczach.

Jak więc to, co przez wielu uważane jest za główną przyczynę otyłości i chorób układu krążenia, może być potrzebne i pozytywnie wpływać na nasze zdrowie? Otóż najważniejsze jest, aby wybierać odpowiednie tzw. „zdrowe tłuszcze”, które nie tylko pozwolą na przyswajanie witamin, ale również dostarczą sporą dawkę cennych składników. Jednym ze sposobów na ich dostarczenie jest bogaty w wartości odżywcze olej rzepakowy Rapso®.

 

Rapso®  na zdrowie

Olej rzepakowy Rapso® powstaje z odpowiednio wyselekcjonowanych, pochodzących z kontrolowanych gospodarstw rolnych w Austrii odmian rzepaku, a jego nasiona tłoczone są na ciepło bez ekstrakcji z wykorzystaniem jedynie naturalnych metod fizycznych i pozbawione jakichkolwiek środków chemicznych. Taka metoda produkcji pozwala uzyskać olej, który jest nie tylko bezpieczny w użyciu, gdyż posiada wysoki punkt dymienia i nawet podczas smażenia nie wydziela toksycznych substancji, ale przede wszystkim stanowi bogate źródło cennych dla naszego zdrowia składników. Olej rzepakowy Rapso®  zawiera ok. 60% (+/-2%) prostych nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwasów oleinowych), a ponad 30% złożonych nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. kwas linolenowy) zawartych w Rapso® jest wartych polecenia ze względów żywieniowych. Olej rzepakowy jest głównym źródłem kwasów NNKT takich jak omega – 3 oraz omega – 6, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i pozytywnie wpływają na układ krwionośny. Ich zbilansowana podaż w organizmie zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego, przyspieszają gojenie się ran, odpowiadają za prawidłową pracę nerek i wątroby, a także zmniejszają ryzyko pojawienia się niektórych nowotworów. Warto również wspomnieć, że olej rzepakowy Rapso®, oprócz pokładów NNKT, jest również bogaty w witaminę E, zwaną witaminą młodości.

Dodatkową właściwością oleju Rapso® uzyskiwaną w specjalnym procesie tłoczenia jest jego neutralny smak i delikatny zapach. Dzięki temu może on stanowić składnik wielu potraw i okazać się może niezbędnym pomocnikiem podczas pieczenia, gotowania, smażenia, nie tylko dań wytrawnych, ale i deserów.