Czy tłuszcze są złe dla naszego organizmu?

W świadomości wielu osób tłuszcz wciąż uważany jest za szkodliwą substancję odżywczą. Nie jest to do końca prawda. Tłuszcze dzielą się bowiem na dwie grupy: nasycone i nienasycone, z których jedynie pierwsza stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Tłuszcze nasycone znajdziemy między innymi: w tłustym nabiale, mięsie oraz przetworzonej żywności. Tłuszcze nienasycone są z kolei nie tylko korzystne, ale i niezastąpione w codziennej diecie. Stanowią bowiem źródło energii, które dostarcza podstawowego budulca dla komórek organizmu, a także chronią nasze serca. Nienasycone tłuszcze, nazywane "dobrymi tłuszczami", odnajdziemy w oleju rzepakowym, oliwie z oliwek, orzechach i rybach.

Czy oliwa z oliwek nadaje się do smażenia?

Bazę do smażenia najlepiej wybierać spośród olejów roślinnych. Idealny do przygotowania zdrowych potraw produkt tego typu powinien: mieć wysoki punkt dymienia, czyli najniższą temperaturę, w której tłuszcz traci swoje własności odżywcze, zawierać jak najwięcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a jak najmniej wielonienasyconych oraz być rafinowany – nie tłoczony na zimno. Warunki te spełniają, np. olej rzepakowy czy ryżowy. Oliwa z oliwek extra virgin również nadaje się do smażenia, jednakże jej temperatura dymienia nie jest tak wysoka, jak np. w przypadku oleju rzepakowego. Dlatego lepiej stosować ją jedynie do krótkiego smażenia lub duszenia warzyw.

Czy to prawda, że śniadanie powinno składać się głównie z białka i tłuszczów?

Śniadanie białkowo-tłuszczowe jest polecane szczególnie osobom starającym się o redukcję wagi choć może również stać się zamiennikiem codziennego odżywiania. Pominięcie węglowodanów w pierwszym posiłku pozwala bowiem zmniejszyć skoki cukru we krwi, hamuje chęć podjadania, poprawia stan układu hormonalnego, a także napełnia organizm energią na cały dzień. 

Jakie są normy zawartości tłuszczu w organizmie?

normy zawartości tłuszczu w organizmie

 

 

 

 

 

 

 

Na czym polega dieta tłuszczowa?

Dieta tłuszczowa polega przede wszystkim na ograniczeniu ilości węglowodanów oraz cukrów w codziennym menu, przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia tłuszczów. Nie jemy zatem słodyczy, owoców, alkoholu, warzyw bogatych w skrobie, a także pieczywa z białej mąki oraz wszelakich produktów mącznych. Produkty dozwolone to z kolei: przede wszystkim tłuszcze roślinne np. olej rzepakowy, mięso z indyka, kurczaka i wołowiny, owoce morza oraz jajka. Dieta tłuszczowa daje efekty pod warunkiem, że stosowana będzie zgodnie
z zasadami oraz rozsądkiem. Polecana jest szczególnie osobom zmagającymi się z nadwagą,
a także cukrzykom, gdyż reguluje poziom wydzielania insuliny.

Jakie tłuszcze powinny znaleźć się w diecie dziecka?

Tłuszcze stanowią wyjątkowo ważny składniki diety dzieci. Są one bowiem źródłem energii, dostarczającym niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, wspomagają wzrost i rozwój, a także pomagają w przyswajaniu przez organizm witamin A, D, E i K, które są w nim rozpuszczalne. Codzienne menu dziecka powinno zawierać tzn. tłuszcze nienasycone pełne kwasów tłuszczowych omega-3 i 6. Znajdziemy je zwłaszcza w oleju rzepakowym, który zawiera idealny stosunek kwasów omega-6 do omega-3 (2:1). Jest to bardzo ważny element diety bowiem ludzki organizm nie potrafi wytwarzać tych cennych składników samodzielnie. Pamiętajmy, że zaledwie 1-2 łyżki oleju rzepakowego dodane do posiłku, pokryją dzienne zapotrzebowanie dziecka na te ważne składniki.