Olej rzepakowy – uniwersalne zastosowanie

 Olej Rapso® tłoczony jest na ciepło bez ekstrakcji, co oznacza, że nasiona rzepaku po zgnieceniu ogrzewa się do temperatury 100 °C i tłoczy w prasie ślimakowej. Pozyskany olej po oddzieleniu od ciał stałych i zawiesin poddawany jest rafinacji. Specjalny proces rafinacji stosowany w Rapso polega na odpowiednio zmodyfikowanym procesie fizycznej destylacji, co pozwala na oddzielenie od oleju wolnych kwasów tłuszczowych bez użycia środków chemicznych. Dzięki temu olej może być stosowany uniwersalnie, zarówno do pieczenia, smażenia, jak i spożywania w sałatkach.

Rapso® na ciepło

smażenie na oleju Punktem dymienia określa się nieznacznie ponad 205 °C, co oznacza, że olej nadaje się do podgrzewania, przy czym nie traci swoich wartości odżywczych, nie zmienia smaku ani nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Rapso® to zatem idealny produkt do pieczenia. Dotyczy to zarówno dań mięsnych i warzywnych, takich jak zapiekanki czy tarty, jak i słodkich – do ciast oraz deserów, gdyż smak oleju nie wpływa na potrawę. Olej Rapso® może być dodawany bezpośrednio do poszczególnych dań oraz stosowany np. do posmarowania samego naczynia. Przygotujemy z nim  wyborne pieczone dania mięsne, zapiekane makarony oraz przekąski, takie jak paszteciki, muffiny czy brushetty.

Olej rzepakowy Rapso®, nadaje się także do smażenia, nawet w głębokim tłuszczu. Produkt jest odporny na zmiany termiczne, które zachodzą podczas tego procesu, znacznie bardziej niż inne oleje. Odporność termiczną określa tzw. temperatura dymienia, czyli temperatura, do której można bezpiecznie, bez uszczerbku, podgrzać dany tłuszcz. W tym przypadku jest to 205 °C, dlatego bez obaw można smażyć mięso, frytki, pączki, a także podsmażać mieszanki warzywne, placki oraz naleśniki. Nie musimy obawiać się wysokiej temperatury, gdyż proces oczyszczania oleju Rapso® został tak opracowany, aby podczas smażenia wszystkie właściwości odżywcze się nie zmieniały.

Rapso® na zimno

wegetariańska sałatka z olejem

Rafinacja oleju sprawia, że może być on stosowany zarówno do celów gorącej, jak i zimnej kuchni. Z powodzeniem zastosujemy go zatem np. w świeżych, warzywnych sałatkach.  W rzepaku znajdziemy m.in. dobroczynną witaminę E, dlatego warto dodawać Rapso® do sałat, a także sosów czy dresingów. Bardzo istotną zaletą w tym przypadku jest również neutralny smak oleju, który nie wpływa na całą potrawę, pozwalając cieszyć się smakiem poszczególnych składników sałatki. W jej skład mogą wchodzić wszystkie warzywa: pomidory, cebula, papryka czy sałata, ale także kawałki kurczaka lub ryba. Na bazie oleju przygotujemy też smaczne sosy – czosnkowy, ziołowy czy pikantny, które idealnie będą współgrać z sałatką lub przekąskami, takimi, jak kanapki czy koreczki.