Rapso wyróżniony ponownie Złotym Paragonem

Niedawno rozstrzygnięta została dziewiąta edycja prestiżowego konkursu organizowanego przez miesięcznik Hurt&Detal. Wśród tegorocznych zwycięzców już po raz kolejny znalazł się olej Rapso, nagrodzony wyróżnieniem „Złoty Paragon 2019” w kategorii oleje i oliwy.

Jak co roku podczas uroczystej gali wręczone zostały statuetki przyznane produktom, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju handlu detalicznego w Polsce. Firma VOG Polska wraz ze swoim produktem olejem rzepakowym Rapso, po raz kolejny zdobyła tytuł „Złotego Paragonu”. Co najważniejsze nagrodę ta przyznawana jest na podstawie głosów konsumentów.

Jakub Ziemkowski, Terenowy Kierownik Sprzedaży VOG Polska, przyznaje że takie wyróżnienie to doskonała rekomendacja i naturalne potwierdzenie, że Polacy stawiają na wysoką jakość i w sposób świadomy wybierają produkty spożywcze z najwyższej półki. Obecnie, konsumenci są coraz lepiej zorientowani w tym, jakie produkty wybierać, aby były jak najbardziej naturalne i zdrowe, dlatego takie wyróżnienie daje nam wielki powód do dumy.

Za wysoką jakością oleju marki Rapso stoi przede wszystkim unikalny proces produkcji, który nadaje mu uniwersalny charakter, jednocześnie bez utraty cennych właściwości. Delikatne tłoczenie na ciepło, bez ekstrakcji z udziałem środków chemicznych to sekret, który pozwala na zachowanie witaminy E i dużej zawartości kwasów NNKT, a fizyczna destylacja to sposób, aby olej posiadał wyższą temperaturę dymienia. Dzięki temu, olej marki Rapso znajduje zastosowanie zarówno w kuchni na zimno, jak i na ciepło bez obaw o nieodpowiednie zastosowanie.  Naturalny smak oleju pozwala natomiast, zachować oryginalny smak potraw, a specjalna szklanka butelka jego przydatność na dłużej.

Jesteśmy przekonani, że zdobywane z roku na rok nagrody w tak prestiżowych konkursach, jak „Złoty Paragon-Nagroda Kupców Polskich”, będą budowały coraz większe zaufanie wśród konsumentów, którzy doceniają nasz olej za wysoką jakość oraz uniwersalność.

 

Nie można wpisywać komentarzy pod tym postem.